Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

15/2009

Archiv

Minulý týden už na deník nezbyly síly. Ne, nebyl jsem zmožen z velikonoční pomlázky, ale vrátil jsem se ve čtyři ráno z Dánska (komu nevadí můj exhibicionismus,  fotky nalezne zde).
Za dva týdny se mi nashromáždilo v poště několik materiálů, které se už nehodily k běžnému editování, ale bylo by škoda, kdyby se o nich nevědělo.


Upozornil mě Jiří Škrleta, jak se hezky zaplňuje virtuální mapa Českolipska na mapy.cz, tak dávám odkaz (zde). Jiří Škrleta má velké množství fotek České Lípy i ve své galerii (tu najdete zde).
Když už jsme u fotografií České Lípy, jsem rád, že jste někteří poslali snímky do naší ankety s názvem Nejoblíbenější místo České Lípy. Stále je to však málo. Snažte se více o).


V poště mi rovněž uvízla pozvánka na výstavu v Kamenickém Šenově.



Zajímavá je rovněž soutěž, která má napomoci změnit vrchol Luže.


Obec Grossschönau ve spolupráci s tamním Informačním centrem pořádá ideovou a malířskou soutěž „Dej Luži novou podobu“ (Gebt der Lausche ein neues Gesicht). Soutěžní práce se mohou odevzdávat ve dnech 26. 3.-20. 5. 2009 na adrese Informačního centra v Grossschönau-Waltersdorfu. Pořadatelé soutěže chtějí získat návrh, podle něhož by mohl být postaven lehký přístřešek pro turisty na vrcholu Luže. Větší objekt není přípustný kvůli zájmům ochrany přírody. Nejlepší projekty budou představeny 21. 6. 2009 při oslavě letního slunovratu. Malířská část soutěž je určena dětem i studentům. Vybrané dětské výtvarné práce budou vystaveny.
„Cílem soutěže, která je určena jednotlivcům i skupinám,  je nalézt realizovatelný projekt, který zatraktivní vrchol Luže. Nejlepší podněty, vzešlé ze soutěže, budou realizovány. Návrhy musí respektovat zájmy ochrany přírody a vítány jsou projekty přeshraničního charakteru. Nepřípustná je stavba restaurace,“ přiblížila pravidla ideové soutěže Maren Auerbach z Infocentra v Grossschönau. 
Přes vrcholovou plošinu Luže prochází státní hranice se Spolkovou republikou Německo. Hora se nalézá v chráněné krajinné oblasti Lužické hory a přírodním parku Žitavské pohoří (Naturpark Zittauer Gebirge). Německá strana hory je chráněna jako přírodní rezervace. „Znělcová hora Luž (něm. Lausche) je se svými 793 m nejvyšší horou Lužických hor a současně nejvyšší horou Německa na východ od Labe. Na vrcholu Luže stával do požáru roku 1946 výstavná horská chata s vyhlídkovou věží. Před 1. světovou válkou se v ní dalo platit rakouskou i německou měnou. Nyní se na německé straně nalézá televizní vysílač. Podle zápisů ve vrcholové knize se současná roční návštěvnost pohybuje kolem 10 tisíc osob, většinou z Německa,“ uvedl PhDr. Jiří Kühn, který spravuje webové stránky o Lužických horách.




Kontakt na organizátory:
Maren Auerbach
Tourist-Information
Großschönau / Erholungsort Waltersdorf
Tel.: 035841/2146
Email: touristinfo@grossschoenau.de
Email: info@erholungsort-waltersdorf.de


Kromě fotografií České Lípy nám poslal Ladislav Kovář jednu ze svého výletu do Sloupu. Nabízím rovněž.



Možná jste si všimli, že jsme přerušili vydávání příspěvků o poválečných událostech v Boru. Počkáme si na podzimní konferenci, která je naplánovaná na 3. října. Kdo máte absťák, můžete zatím sledovat oficiální stránky Nového Boru, na nichž jsou umístěny historické dokumenty. Tedy nikoliv nějaké úvahy apod. Také zde nenajdete diskusi. Odkaz.


Tento víkend jsem měl dost sportovní. Nejenže jsem využil návratu jarního počasí k provozování geocachingu, ale zajel jsem včera do Boru na barážové utkání českolipských florbalistů. Skvělá atmosféra podtržená více než třemi stovkami diváků. Právě u počtu diváků jsem začal přemýšlet, proč se plánuje nová českolipská víceúčelová hala s tak malou tribunou, když je předpoklad, že některé ze sportů budou mít mnohem větší diváckou kulisu. Chystá se do budoucna nějaký vícenáklad?
Škoda, že Lípaci nejdůležitější florbalové zápasy historie prohráli (5:7 a 4:9).
Druhý zápas mám už jen z doslechu, byl jsem se syny ve Cvikově na dalším dílu Českolipské běžecké ligy.
Obě akce aspoň fotografiemi.