Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

13/2009

Archiv

Jak jsem již napsal, středeční zasedání zastupitelů bylo zhruba o polovinu kratší než ta předešlá, která jsem navštívil. Přesto se najde pár bodů, které jsou pro čtenáře zajímavé. Omluveni byli zastupitelé Stejskal, Kubát, Jonáš a zastupitelka Ledvinková.
V bodě nula, který dostali zastupitelé až na stůl (nikoliv tedy na cédéčkách), byly návrhy usnesení, díky nimž může Petr Skokan kandidovat na předsedu Rady Euroregionu Nisa a také na člena a předsedu představenstva Severočeské vodárenské společnosti. Nutno poznamenat, že tyto funkce vykonával i doposud. Oba návrhy prošly bez připomínek.
Na stůl se dostal i návrh usnesení navýšit rozpočet o příjem 120 milionů korun z prodeje majetku Českolipské plynárenské. Z nich pak čtyři miliony použít na cyklostezku Varhany a zbylých 116 milionů převést do Investičního fondu.
Diskuse byla především o formální stránce věci. Podle Oldřicha Pance by se podle zásad, které si zastupitelé odsouhlasili v minulosti, měla do investičního fondu přesunout celá částka a prostředky na stezku by se měly nalézt jinde. V konečném hlasování o tomto bodu se držela zpět jen levice, a tak tato rozpočtová změna prošla.
Během středečního odpoledne se také několikrát hovořilo o sídlišti Sever. Poprvé při schvalování plnění usnesení z minulého zasedání. Starostka města byla v bodě 23 zastupiteli zaúkolována, aby čtvrtletně informovala o aktuálním vývoji bezpečnostní a sociální situace na sídlišti a o probíhajících jednáních s majiteli zdejších domů. Na tento bod upozornil Petr Máška. Starostka odvětila, že písemnou zprávu podá až po schůzi sdružení, která se koná tento čtvrtek ve školní jídelně.


Bez větších emocí bylo rozhodnuto o ponechání odměn neuvolněným zastupitelům ve výši schválené v roce 2008. A to i přesto, že nařízení vlády umožňuje částky zvýšit (ale jen směšně - u řadového zastupitele o padesát korun).
Zastupitel Štrumfa zjišťoval, kolik lidí vlastně žije v Domě rychlé pomoci, pro který Eva Stehlíková, ředitelka příspěvkové organizace Sociální služby města České Lípy a rovněž zastupitelka, chtěla 174 tisíc korun na nákup dvou kusů plynových kotlů a šesti kusů plynových ohřívačů pro generální opravu havárie plynové kotelny. Když dostal odpověď, že 85, řada přítomných byla překvapena. Pak se vyjasnilo - skutečně potřebných je šest, 79 kusů jsou ubytovaní dělníci. Že by město vlastně provozovalo "svobodárnu"?
I právníci úrovně Jana Riedla mají občas problém vyznat se v některých usneseních. Jak třeba chápete následující návrhy usnesení?


Zastupitelstvo města Česká Lípa:
A) schvaluje navýšení prokazatelné ztráty v městské autobusové dopravě o 249 292,-Kč za rok 2008 společnosti ČSAD Semily, a.s.
a pověřuje starostku k podpisu dodatku č. 6 smlouvy č. B 03-3600/2008 o závazku veřejné služby.
B) neschvaluje navýšení prokazatelné ztráty v městské autobusové dopravě o 249 292,-Kč za rok 2008 společnosti ČSAD Semily, a.s.
C) schvaluje, aby přeplatek ve výši 249 292,-Kč zůstal v rozpočtu odboru dopravy MěÚ Česká Lípa a byl použit na výrobu označníků, které přejdou do majetku města.


Tak ztráta, nebo přeplatek? Schválena byla nakonec varianta C. Kuriozitou byl fakt, že pro hlasovalo všech 21 přítomných zastupitelů. Také se vždy vtipu směji … když se smějí ostatní.


Nakonec nejvíce se diskutovalo o zdánlivě největší prkotině. Majitel OD Andy požádal město o souhlas s umístěním multimediální obrazovky na obchodní dům.


V žádosti mimo jiné napsal: Hlavním cílem projektu je, aby obrazovka nebyla jen pouhým reklamním bannerem nového typu, ale aby se pro veřejnost stala významným moderním informačně-komunikačním médiem.
S ohledem na výše uvedené informace a po zvážení konstrukčního řešení upevnění obrazovky jsme jako ideální prostor k umístění obrazovky vytipovali střechu nad vchodem do obchodního domu, kde je možné použít pro upevnění obrazovky stávající základní konstrukci užívanou dosud pro jiné účely.


Pokud bude velikost obrazovky kopírovat šikmou část střechy nad vchodem do obchodního domu, bude mít velikost 3,5 x 2 m. Obraz bude viditelný jak z ulice Jindřicha z Lipé, tak i z Erbenovy ulice. Čas vysílání plánujeme od 6.00 hodin do 22.00 hodin. Světelná intenzita záření bude regulována v závislosti na délce dne, resp. bude utlumována po setmění v zimních měsících tak, aby nedocházelo ke světelnému rušení okolních objektů. Zahájení provozu informační obrazovky bychom rádi realizovali v měsících duben/květen 2009.


Problém byl v tom, že jde o obcházení vyhlášky města a podle některých i komise, která nedostala možnost bod v předstihu projednat (materiál byl vypracován během týdne).  Starostka argumentovala tím, že komise jsou jen poradním orgánem rady města. Hlasy proti zaznívaly zejména od sociálních demokratů a zelených. Naopak zastupitel Záruba prohlásil, že půjde o oživení centra města. Místostarosta Vlček projekt podpořil i z toho důvodu, že by se na informační tabuli měly objevovat zprávy z města
Korunu všemu nasadil Miroslav Hudec, když se coby člen návrhové komise přeřekl a místo "výjimka z obecně závazné vyhlášky" pronesl hlášku: "výjimka z obecně záhadné vyhlášky." Sigmund Freud by z něj měl určitě radost.


Jednání velmi urychlila skutečnost, že o bodech 11 - 16 se hlasovalo dohromady. Jaromír Štrumfa se pozastavil nad tím, že školské granty putovaly z jedné čtvrtiny pouze do jednoho zařízení (Mateřská škola Šikulka v Moskevské ulici). Paní Stehlíková a Moudrá tento fakt vysvětlily tím, že tato školka se prostě snaží.
Perličkou na závěr bylo sdělení paní starostky, že podnikatel Josef K., chemik, čerstvý důchodce, nabízí know how k dvěma stům ověřených receptur využitelným k výrobě kosmetiky, čistících a pracích prostředků.  Je ochoten pomoci se zahájením výroby a zapracováním. Výroba by zaměstnala při rozjezdu 20 pracovníků a po šesti měsících  asi padesát. Takže pokud chcete  přispět k vytvoření nových pracovních míst, můžete zavolat na radnici, telefon na pana K. má pouze starostka.


Aspoň nějakou fotku bych měl k deníku přidat. Byl jsem v pátek v Liberci na chemické olympiádě. Už dlouho jsem neviděl tolik lidí spontánně fotících nějakou událost – začal se bořit bývalý obchodní dům Ještěd.