Zatím jen v kusých informacích se šíří, jaké funkce poberou nejznámější hvězdy českolipského politického nebe. Už na konci roku provedla čistku ČSSD, jež odstavila rádobysocialisty Schwarzbacha a Mertu od válu.
Ve stejném období se začaly množit zvěsti, jak se zachová nejsilnější „naše“ strana. Hlas lidu roznášel, že Skokan je budoucím hejtmanem a Bartoňová se časem pokorně vrátí do Lípy, aby převzala post starosty. Za špatný vtip všichni považovali možnost, že by mimo Lípu dělal ostudu Geňa Stejskal. Týden se sešel s týdnem a máme tu zprávu, že starosta je českolipskou jedničkou pro volby do krajského zastupitelstva, Stejskal je trojkou. „Překvapením“ je, že na kandidátce chybí místohejtmanka Bartoňová.
Více než volby do krajských funkcí vzrušují občany volby do Evropského parlamentu. Přece jen je to poprvé a platy europoslanců si mnozí z nás neumějí představit ani v korunách. Proto jsem se rozhodl oslovit jednotlivé strany připadající v úvahu, že by mohli své kandidáty prosadit až do Bruselu.
Hezky jsem si dal do googlu názvy politických seskupení, otevřel nalezené stránky, pročetl si, jak jsem na jejich stránkách vítán, že je těší můj zájem o naši společnou věc, sociálním demokratům jsem dokonce vyplnil dotazníček. Když jsem si prostudoval více či méně zajímavé stranické materiály, napsal jsem všem dopis, ve kterém je žádám o kontakt na osobu, jež bude kandidovat do Evropského parlamentu a má nějakou vazbu k našemu regionu.
A jak jsem na tom po týdnu čekání na odpověď?
Jako první se ozvala Národní koalice, jejíž kandidáti budou mít zřejmě minimální šanci zasáhnout do výsledků.
Vážený pane,
děkuji za Váš zájem o kandidaturu Národní koalice do Evropského parlamentu. Jak jste si možná povšimnul na webu www.evropsky-parlament.com či www.narodni-koalice.cz, není doposud kandidátka NK presentována. Koordinační rada NK bude nominaci schvalovat až poslední týden v měsíci únoru. Věřím, že republiková vyváženost kandidátky bude znamenat i kandidáta z Vašeho regionu. Jediným kandidátem, který je schválený, je lídr NK Mgr.Petra Edelmannová.Pokud budete mít zájem, je možné realizovat rozhovor s paní předsedkyní a to prostřednictvím e-mailové adresy: info@narodni-koalice.cz.
Jako druzí reagovali z KDU – ČSL, kteří mi přeposlali tiskovou zprávu zřejmě původně určenou úplně někomu jinému
Krajský výbor KDU-ČSL Libereckého kraje, se na svém jednání dne 16. ledna 2004 v Liberci zabýval přípravou voleb do Evropského parlamentu, voleb do KZ a senátu. Hlavním bodem jednání byla příprava programu návštěvy předsedy KDU-ČSL Ing. Miroslava Kalouska, která se uskuteční v měsíci březnu v Liberci a na Semilsku. V programu návštěvy bude beseda pro veřejnost na téma ,,Reforma veřejných financí“. Krajský výbor potvrdil kandidaturu Ing. Karla Hrdého z Hrádku nad Nisou, pro volby do senátu v Libereckém obvodu. Volební štáb pro volby do krajského zastupitelstva povede paní Barbora Krausová z Benecka.
Pomyslné třetí místo v rychlosti odpovědi zaujala Unie svobody – DEU.
Dobrý den,
s malým zpožděním Vám posílám mailový kontakt na leadera naší kandidátky do EP paní senátorku Helenu RÖGNEROVOU, rognerovah@senat.cz, a Pavla Svobodu (dvojka na kandidátce) svobodap@psp.cz.
A konečně na čtvrtém místě skončila ČSSD, která mi bez jakéhokoliv vysvětlování poslala kontakt na poslance Krause.
Hned po odeslání se mi vrátil jako nedoručitelný dopis od Evropských demokratů, kteří měli plnou schránku.
Vůbec nereagovali Zelení, komunisté a ODS.
Samozřejmě je zábavné spekulovat na téma, proč mi neodpověděli. Šťoural si odpoví, že je jim jako volič ukradený. Aspoň teď, když do voleb zbývá ještě pět měsíců. Možná, že právě ta doba je hlavním důvodem nezodpovězení tak triviálního dotazu. Podle zákona musí být kandidátky uzavřeny až 66 dnů před dnem voleb, a tak většina stran nahlásila veřejnosti své leadery a teď za zavřenými dveřmi smlouvá, kdo bude mít jaké postavení na kandidátce. Vždyť to musí dát práci všechna ta koryta a korýtka, co se tento rok chystají, spravedlivě rozdělit mezi těch pár straníků. Ale mohli mi to napsat aspoň ze slušnosti, že?
Taky je možné, že za nezodpovězením se skrývá skutečnost, že na mail nemá kdo odpovědět. Strana si zaplatila šikulu, jenž webovou prezentaci za drahý peníz vyrobil, ale nemůže si již dovolit nikoho, kdo by na ty záplavy dotazů od anonymních i nenonymních šťouralů odpovídal.
Zajímavý je rovněž další fenomén: nejrychleji odpovídají strany, jejichž šance uspět jsou nejmenší, potom ty, u kterých naděje umírá poslední. Odpovědět se neobtěžují politické strany, které jsou si svým výsledkem jisté – tj. ODS a KSČM. U nich zřejmě ani ti největší optimisté nevěří, že by si k tučným ziskům nepřišly i bez snahy zabývat se takovými nickami, jakými jsou čtenáři i-novin.