Pro další díl rubriky Zaostřeno jsem si vybral téma, které mi aspoň zdánlivě přišlo apolitické. Takové však v dnešní době prakticky neexistuje a text to zřejmě potvrdí. Na nápad věnovat se problematice fotbalu a zejména odchodům mladých kluků z Lípy mě přivedl případ mého žáka Viktora Česenka.
Hrával s mým synem za Lokotku a od prvního okamžiku mi přišel výjimečný. Jeho vedení míče, nasazení, klička, střelba, to byla óda na fotbalovou radost. Na každém druhém turnaji byl vyhlášen za nejlepšího hráče a bylo jen otázkou času, kdy dres Lokotky změní za jiný. Po čase skutečně přestoupil do Varnsdorfu, kde se záhy stal kapitánem a místo, aby hrál proti Pěnčínu či Frýdlantu, začal nastupovat proti Spartě či Slavii. Začali kolem něj větřit šíbři z Liberce, jenže on se zranil a ve škole to s ním byla muka. Byl roztrpčený, naštvaný na celý svět a z Varnsdorfu se mu první dny neozvali ani kvůli tomu, aby se zeptali, jak to s ním vypadá. Tehdy mě napadlo, že ho trochu zabavím, když mi pomůže s touto reportáží. Nechal jsem ho napsat mi největší hvězdy českolipské kopané v jeho věku, poradil mi pár otázek i koho požádat z dospělých o fundované odpovědi.
Foto: Štěpánka Kusá
V reportáži mě zajímaly dvě věci. Proč fotbalisté z Lípy houfně odcházejí? Proč jsou ve svých nových týmech tak často zranění? Doufám, že reportáž přinese i pár odpovědí na otázky typu: Proč u nás fotbal upadá? Proč je to u mladých kluků více o image než o výsledcích? O čem vlastně mladí fotbalisté sní?
Na doporučení jsem si dal schůzku s Karlem Machačem, šéftrenérem mládeže našeho slavnějšího týmu, který se díky souhře okolností dnes jmenuje trochu komicky Arsenal Česká Lípa. Samozřejmě jsme se sešli na stadionu, kde se na nové umělé trávě proháněla dvě družstva nejmladších. Karel Machač hru prožíval a byl trochu nervózní, když jsem ho po chvíli chtěl zatáhnout do tepla kanceláře.
„Proč kluci z Lípy odcházejí?“ byla má základní otázka. A byla na ni jednoduchá odpověď: „Protože nemáme SPSM neboli Sportovní středisko mládeže.“
Primárním cílem vzniku Sportovních středisek mládeže je podpora přípravy talentovaných sportovců žákovské a přípravkové kategorie ve věku 11 - 15 let. Kdo chce získat certifikát SPSM musí splnit řadu kritérií. Karel Machač mi je pro zjednodušení shrnul do tří skupin.
1. Dokonalé sportoviště – travnaté hřiště, hřiště s umělým povrchem, vše osvětleno.
2. Sportovní škola – v ní by v šestém až devátém ročníku muselo být po devíti kmenových hráčích SPSM. V Lípě by prakticky připadala v úvahu jen ZŠ Špičák, která má navíc nově zrekonstruované hřiště s umělkou.
3. Trenéři – pět trenérů s licencí A (kurz zabere i se zkouškami pět týdnů, vyjde zhruba na dvacet tisíc korun), v Lípě je takový trenér jeden (Miroslav Dvořák působící u hráčů kategorie U 15). Nad tím vším musí bdít šéf střediska s profilicencí a s absolvovanou vysokou školou.
Základní jsou ale kritéria na počet týmů a hráčů v nich. Kdo chce získat certifikát SPSM musí mít minimálně čtyři žákovská a čtyři přípravková družstva. Arsenal má v tomto kritériu problémy i se svou účastí v kraji. Tým, který chce hrát krajské soutěže, musí mít jeden tým starších a jeden tým mladších žáků. Ve dvou ročnících tak potřebuje mít po dvaceti čtyřech hráčích. Ti, co chtějí hrát ligu (a mají SPSM) musí zaregistrovat hráčů aspoň 44.
Na Sportovní střediska mládeže navazují Sportovní centra mládeže, která koncentrují hráče v kategoriích U 16, U 18, U 19 a muže. Kritéria jsou samozřejmě obdobná.
Základním problémem tedy je, že Lípa v současnosti nemá na to, aby podobné středisko založila. Sice už má umělku, dokonce osvětlenou, ale třeba šatny jsou spíše pro ostudu. Největší problém je ale v personálním obsazení a hráčích. Lípa není zrovna největším městem a dva týmy jsou pro něj doslova přepychem, byť po sportovní stránce si neumím představit, že by přišla o vyhecovaná derby mezi Lokotkou a Arsenalem. Byť tato derby poslední dobou končí debaklem prvně jmenovaného týmu.
Druhý díl vyjde zítra a další pokračování během příštího týdne.