Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi České strany národně sociální.
Co považujete za největší problém Libereckého kraje? Jak byste tento problém chtěli řešit?
Největším problémem Libereckého kraje je zaprvé, nezaměstnanost, zadruhé katastrofální stav silnic, zatřetí špatný stav školství a mizerný stav tělovýchovy.
Konkrétně, chceme znovu vybudovat síť jeslí a mateřských škol a chceme, aby kraj finančně podporoval tělovýchovné jednoty.
K dopravě - chceme vybudovat dálnici Liberec – Ústí nad Labem a nechceme dotovat zbytečné silniční stavby, jako kruhové objezdy, které nejsou nezbytně nutné. Primárně chceme financovat elementární a nutné opravy silnic.
Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?
Největším problémem Českolipska je již zmiňovaná nezaměstnanost, jež je zde nejvyšší v celém Libereckém kraji, a na tu se chceme po volbách zaměřit primárně. Přicházíme s myšlenkou založení krajských společností, díky kterým si kraj bude nejen zařizovat všechny potřebné činnosti sám, bez soukromých firem a tím možné korupce, ale také vzniknou nová pracovní místa. Jako příklad uvedu krajskou stavební společnost, společnost úklidovou, dopravní, či IT.
Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?
Dle ČSNS má nedostatečnou finanční podporu oblast školství, zejména potom tělovýchova. Je třeba, aby kraj více podporoval děti a mládež, vedl je ke zdravějšímu zdravotnímu stylu a napomáhal jejich sportovnímu rozvoji. Proto požadujeme, aby kraj finančně podporoval tělovýchovné jednoty, a to jak historické, jako je třeba Sokol, tak i nově vzniklé.
Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?
Po volbách se chceme zaměřit na problém nezaměstnanosti. S tím souvisí naše myšlenka založení krajských společností, čímž dojde k úspoře peněz, jelikož tyto společnosti nebudou zakládány prvotně kvůli zisku, ale proto, aby kraj levně zajistil služby, které má. Ceny těchto služeb budou dány jen pracovní sílou a nutným materiálem. Následně takto ušetřené peníze chceme investovat již do výše zmiňovaného školství a k podpoře tělovýchovy. Důležitá je i doprava- v této oblasti bychom investovali do základních oprav komunikací a prosazovali bychom vybudování dálnice Liberec – Ústí nad Labem.
Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?
Ve školství budeme prosazovat standardizaci výuky na základních školách. Vytváření metodiky výuky chceme převést z krajů na stát. Také budeme požadovat zrušení rozvážení jídel a znovuzavedení školních kuchyní. K tomu požadujeme zrušení jídelních automatů na všech školách. Zároveň chceme znovuvybudovat síť jeslí a mateřských škol a chceme, aby kraj finančně podporoval tělovýchovné jednoty, jak už bylo několikrát zmiňováno.
V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?
Je třeba, aby kraj prvotně zabránil jeho privatizaci. Zdravotnictví nemůže fungovat se stejnými pravidly, jako třeba podnikání v pohostinství. Lékařství nemá být továrna na výrobu peněz, protože cílem má být minimální nemocnost populace, což jde proti filozofii podnikání jako takového. Žádný výčepní se přeci nebude radovat, že nemá hosty. Avšak v současnosti je zdravotnictví jako byznys nastaveno, a to je špatně. Ze stejného důvodu současná koncepce zdravotnictví nemá zájem na snižování nemocnosti populace. Proto je stav našeho zdravotnictví tak špatný. Protože se tam rýžují peníze, proto je tak drahé. Není žádný tlak na to, aby bylo levné.
Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?
I v této problematice zmíním Krajskou stavební společnost, kterou bychom chtěli založit. Nechceme, aby budovala zbytečné stavby, ale chtěli bychom investovat do elementárních oprav komunikací. Zároveň bychom prosazovali výstavbu dálnice Liberec – Ústí nad Labem.
Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?
Je třeba nejen vypracovat, ale i uskutečnit projekty na ochranu míst, které jsou povodněmi zasaženy nejvíce. Byť je to velká investice, je nutná. I na tyto projekty bychom chtěli peníze ušetřit založením krajských společností, díky nimž by nedocházelo ke korupci a zároveň velkému úniku peněz z krajského rozpočtu.
Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?
Domníváme se, že po volbách budeme proti všem, protože žádná ze současných politických stran nebude mít zájem s námi spolupracovat. Program ČSNS je úplně jiný než program všech ostatních stran. My si uvědomujeme, že je potřeba změnit právní rámec, ve kterém žijeme, že je potřeba změnit systém, a to jak na úrovni kraje, tak i státu, že je potřeba změnit ústavu, která špatně přerozděluje moc ve státě.
Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?
Krajské vedení by mělo konat práci, která je pro občany kraje přínosná, ke zviditelňování mohou využívat televizní reality show. Naše tiskové oddělení bude informovat o našich plánech, současných postupech a odhalených korupčních kauzách. Korupce je totiž to, co chceme vymítit.
Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?
Ano, chtěli bychom Parlamentu předložit zákon, který by pojednával o krajských společnostech. Rádi bychom prosadili, aby byly krajské společnosti vytvořeny ve všech krajích. S tím souvisí i zákon o zadávání veřejných zakázek, který by byl na tomto základě zbytečný. Díky firmám stoprocentně vlastněnými krajem bychom nemuseli vypisovat výběrová řízení, jelikož krajské společnosti by měly ceny služeb vždy nejlevnější, čímž bychom potírali korupci- jelikož by nebyla výběrová řízení, nebyli by lobbisté a tudíž koho uplácet.
Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?
Eliška Marková, lídr ČSNS v Libereckém kraji.