V různých souvislostech se s existencí tamních stezek veřejnost setkávala i na i-novinách, ale celkem logicky málokdy odlišujeme, jaký je v naučných stezkách kolem Máchova jezera, co jezerem určitě není, vlastně rozdíl.
Když už se vydáte na procházku či projížďku na kole, třeba že není zrovna na koupání, pak mnozí něco jako pásové turistické značky a všelijaké tabule s povídáním míjíte buď bez povšimnutí, či jen letmo očima proletíte text. Možná se chcete jen protáhnout, pokecat se spolujdoucími přáteli a nic se neučit. Po prvních několika zablouděních, tedy zakufrováních, vezmete na milost šipky a barevné značky, kterých je dobré se držet. A přece je dost lidí, kteří třeba tudy jdou poněkolikáté a něco se nového naučit chtějí. Z tabulí se dozvídají zajímavé věci z historie, o přírodě kolem a to je přiměje vnímat mnohokrát projetou cestu jinak.Jsou i skupiny lidí, které určitý úsek krajiny zajímá ne kvůli turistice, ale protože jsou studenty přírodních věd, členy takto zaměřených zájmových spolků, aniž by honem spěchali být členy strany zelených. Prostě je ta příroda zajímá.
První naučné stezky vznikaly v českých zemích před bezmála sty roky a v posledních letech jich přibývá velmi mnoho. Města tak chtějí přilákat turisty a mnohá z nich se naučila využívat různé dotační programy. Nejvíc peněz jde nepřímo z Evropské unie, často s pomocí rozličných regionálních sdružení. Vybudovat takovou stezku stojí hezkých pár tisícovek. Každý z velkých panelů na trase stojí přes tisíc peněz, k tomu vyznačení tras šipkami, vybavení stanovišť lavičkami, něco stojí fotky a texty do panelů, tisk propagačních materiálů, to je docela náročná záležitost.
Procházka kolem Máchova jezera je dlouhá kolem 15 km.Já ji vždycky začínám na vlakové zastávce Staré Splavy, kam často jezdí vlaky i z České Lípy. Přes Splavy je to na neplacenou pláž na jejich konci asi 15 minut, ale pokud se chcete jen koupat, jsou asi lepší hlavní pláže u přístaviště Starých Splavů či v Doksech. Protože tady na té neplacené se venčí dost psů a je tu víc bahna. Ale komu to nevadí, vedle jsou různé občerstvovací stanice a stín památných chráněných stromů. Nad tou pláží je turistický rozcestník, který se stále mění, rozrůstá, právě na něm jsou vidět nové změny pro zvídavé turisty. Tudy od roku 2011 vede kolem jezera nově vytvořená naučná Máchova stezka. A když po ní půjdete dál, narazíte na jinou zčásti souběžně jdoucí naučnou stezku Swamp. I ta má své panely očíslované, barevně odlišené od Máchovy stezky a je věnována zdejší rezervaci s mokřady. A když půjdete dál, můžete zvládnout během 20 minut nejen vyznačenou odbočku na vrchol kopce Šroubený, ale také brzy narazíte na třetí zdejší naučnou stezku. Ta se jmenuje Se čtyřlístkem okolo Blaťáku a pokud si přečtete nějaký z panelů, zjistíte, že je zaměřena na výpravy dětí. Na některých cestách jsou vedeny všechny naučné tři stezky souběžně, ovšem obsahově se jejich zaměření liší. Na trase je i odbočka na druhý ze zdejších kopců u Máchova jezera Borný a můžete využít i přístaviště parníků. Vlastně to se jen tak říká, parníky tu žádné nejezdí, ale mala flotila vyhlídkových motorových lodí. Přes prázdniny jezdí často a lze si čekání zpestřit v restauraci u přístaviště, ale třeba v září bez ohledu na vedro se neobjednaní dočkat svezení nemusíte vůbec. Zajímavá je část u vesničky Břehyně patřící k Doksům, protože tady je Břehyňský rybník, který patří do další zdejší národní rezervace s názvem BřehyněPecopala. V Břehyni je několik památkově chráněných stavení a líbil se mi vytesaný výtok z rybníka pro Břehyňský potok napájející Máchovo jezero. Nu a zbytek trasy vede do Doks, kde je zajímavostí i občerstvovacích stanic hodně, odtud jezdí jak vlaky, tak do České Lípy i četné autobusy. Tož Zdrávi došli!