„Krizová situace s sebou ale bohužel přináší i zákaz vstupu do lesů. Nouzový stav znamená i to, že lesníci nebudou muset vyhlašovat výběrová řízení na likvidaci kalamity. Budou se na něm ale podílet i kraje, aby byla co nejvíce transparentní,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.
Podle zákona o krizovém řízení také nastává určité omezení práv fyzických i právnických osob, především zákaz vstupu do lesa.
„Samozřejmě nás netěší, že si větrná smršť vyžádala stav nouze i v lesích našeho kraje. Byli bychom mnohem raději, kdyby takové opatření nebylo třeba. Omezí to návštěvníky lesů i provozovatele rekreačních zařízení, zejména běžeckých areálů. Ale právě kvůli tomu, abychom v první řadě v postižených lesích zajistili bezpečnost, je například zákaz vstupu vyplývající ze stavu nouze naprosto nezbytný,“ uvedl Petr Skokan.
„Kromě toho stav nouze umožní dřevorubcům urychleně zahájit odtěžování polomů, aby se v postižených lesních porostech neznehodnotilo dřevo a nerozmnožil se kůrovec. Následky by potom mohly být nejenom pro majitele lesů, ale i pro návštěvníky fatální. Věřím, že to veřejnost pochopí zejména s ohledem na to, že by tento stav měl trvat pouhých dvanáct dnů (od zítřejšího rána do 5. února.) Zároveň vyzývám občany, aby zákaz vstupu respektovali,“ dodal.
Ze zákazu jsou vyjmuti ti, kdo budou pracovat na odstranění následků větrné smršti, a ti, kdo tam z jiných důvodů vstupovat musí. „Vyhlášení stavu nouze hlavně umožní zjednodušené zadávání zakázek. Výběrová řízení totiž stále ještě nebyla definitivní a těžit by se mohlo zřejmě až koncem února,“ vysvětlil Radim Zika, náměstek hejtmana pověřený vedením rezortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky.
„Navíc nyní je větší šance získat pro postižené oblasti státní dotace na zmírnění následků kalamity,“ doplnil.
LČR spravují v Libereckém kraji cca 73.000 hektarů lesa.. Vichřice poničila hlavně lesy na Českolipsku, v oblasti Ještědu a na jižních úbočích Jizerských hor. Kalamita postihla také Jilemnicko a v menší míře Frýdlantsko.