„První dny trávíme ve Washingtonu D.C. Hned po příletu jsme se sešli s představiteli Meridian Internacional Center (MIC), což je nezisková organizace, která 45 let spolupracuje s americkou vládou na mezinárodních programech. Mezi ty patří i program Dobré vládnutí v USA, do něhož jsou každoročně zařazeny 4 tisíce lidí z celého světa. Toto setkání bylo velice přínosné. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že MIC je v USA jednou ze šesti agentur zajišťující spolupráci s předními politiky. Kromě toho se zabývají také kulturou. Po celé Americe organizují například výstavy, pořádají přednášky atp. V jejích řadách pracuje spousta dobrovolníků, kteří se chtějí se svými zahraničními hosty podělit o zkušenosti. Odměnou jsou pro ně potom poznatky o životě a politickém systému v jiných zemích, které na oplátku získají od nás,“ podotýká hejtman Petr Skokan a prozrazuje, že další kroky české delegace vedly rovněž k pamětní desce T. G. Masaryka.
„Tato deska se nachází v objektu bývalého hotelu, kde v roce 1918 tato významná osobnost našich dějin ve Washingtonu žila a pracovala. Právě tady nejspíš vznikaly i hlavní myšlenky pro vznik budoucího československého státu.“
Velice inspirativní byla podle hejtmana Petra Skokana také přednáška na téma grantové politiky.
„To, co jsme se dozvěděli, nám může posloužit jako návod, jak získat prostředky od amerických nadací.“
Dále hejtman vzkazuje, že ve Washingtonu začal s předáváním prezentačních materiálů. Je tam o ně velký zájem.
„Američané se zajímají především o libereckou Technickou univerzitu a o firmy působící v našem kraji. Při setkáních sice reagují tím, že o existenci České republiky vědí. Znají však hlavně Prahu, Švejka a české sklo. Říkám jim proto, že kromě Prahy je v ČR i krásný Liberecký kraj, kde se dá rovněž dobře investovat.“
Ve Washingtonu čeká hejtmany ještě celá řada dalších přednášek, a to až do soboty 5. listopadu, kdy se vydají do Santa Fe v Novém Mexiku.