Pane Dvořáku, nedávno byla v České Lípě založena okresní organizace Strany pro otevřenou společnost. Jaké jsou vaše nejbližší cíle?
Nejdůležitější je ten, aby se v této části kraje strana SOS, která byla tak úspěšná ve volbách do krajského zastupitelstva, etablovala. Ve východní části kraje je SOS poměrně dost populární, v řadě měst porazila v komunálních volbách téměř všude vládnoucí ODS. Na Českolipsku jsme získali slušných 4,5 %, ale rádi bychom více.
Jak to vypadá s členskou základnou?
Členská základna souvisí s tématem první otázky. Je větší na Liberecku a Semilsku, menší na Jablonecku (i když i tam v nejbližší době vzniknou organizace) a Českolipsku. Je třeba říci, že na Českolipsku máme především řadu příznivců, kteří nejsou členy SOS, a my je k tomu nenutíme (viz název Strana pro otevřenou společnost). My jim poskytujeme prostor na našich kandidátkách, pokud se domníváme, že jejich názory jsou kompatibilní s našimi, především jde o trvale udržitelný rozvoj společnosti.
Zkuste mi v několika, dejme tomu ve třech, větách naznačit, co to zaklínadlo „trvale udržitelný rozvoj“ znamená. Zkuste to třeba na příkladech od nás z Českolipska.
Lidstvo po celé období své existence na Zemi využívá přírodní zdroje pro svůj život a jeho pokračování. Zdroje se podle důsledků na přírodu rozdělují na obnovitelné a neobnovitelné, vyčerpatelné a nevyčerpatelné…Ve vzájemných vztazích mezi přírodou a společností, které probíhají v rámci všech lidských aktivit, je třeba vycházet z potřeby udržení vnitřní rovnováhy přírody, která je zároveň nutnou podmínkou další existence člověka. Na Českolipsku je to třeba problém toho, co bude dál s Ralskem nebo těžbou kamene nejen na Tlustci, ale i v jiných lokalitách. My se domníváme, že sem vlastně patří i třeba udržení škol v malých obcích (Skalice u České Lípy) či dopravní obslužnost ve vzdálenějších obcích regionu. Volná ruka trhu všechno nevyřeší.
Naše čtenáře trochu vyděsilo, že členkou výboru je paní Jeřalová. Z jejich reakcí jsem měl pocit, že je vnímána velmi kontroverzně, a tak jste možná už zpočátku jste odradili spoustu potencionálních členů a samozřejmě i voličů. Jak to vidíte vy?
Nevím, proč je paní Jeřalová některými vašimi čtenáři vnímána kontroverzně, a už vůbec nevím, že bychom tím odradili, jak říkáte, spoustu členů. My máme zkušenosti právě opačné. Zřejmě by to potřebovalo nějakou diskuzi s potencionálními členy, o kterých víte vy a ne my. Jsme pro otevřený dialog.
SOS mi trochu připomíná Občanské hnutí, které nedokázalo jasně definovat, do které části politického spektra patří, a tak skončilo, jak skončilo. Máte lék na to, abyste nešli v jeho stopách?
My máme vcelku jasnou představu, do které části politického spektra patříme. Napravo od středu. Spíš je problémem takovéto dělení lidské společnosti. Dialog by se měl vést téměř s každým.
Říkáte téměř s každým. S kým diskutovat nechcete? Trochu tím narážím na vaše údajné jednání s komunisty po krajských volbách. Petr Pávek mi říkal, že to byl geniální tah od ODS, hodit na vás, že byste jednali i s ďáblem, jen abyste se dostali k moci. Opravdu to bylo smyšlené, anebo jednání proběhla?
Naprosto souhlasím s Petrem, vždyť šlo o jednu schůzku, na které kromě nás a komunistů byli i sociální demokraté, a kolem toho pak rozmáznutý obrovský poplach. Většina z nás preferovala jednání s ODS, ale za předpokladu, že jim nebudeme dělat pouze čestnou stráž v radě a zastupitelstvu. ODS však jako jasný vítěz voleb zcela legálně náš návrh odmítla, ale navíc rozjela kampaň o našem jednání s KSČM, přitom sami na řadě radnic s nimi spolupracují, třeba v České Lípě.
Předpokládáte, že pro blížící se volby vytvoříte koalici? S kým?
Ve vaší otázce není jasné, o jaké volby jde. Máme představu, že by se SOS měla stát parlamentní stranou, zároveň vedeme vnitřní dialog o tom, zda jít do parlamentních voleb sami, či v koalici. Řekl bych, že vítězí druhá možnost, tady v Libereckém kraji by se lídry těchto voleb měli stát členové SOS.
S kým byste byli ochotní jít do koalice konkrétně tady v Lípě a Novém Boru?
Nemám rád, když politik je nekonkrétní, ale o tom, s kým půjdeme do koalice v České Lípě a v Novém Boru, probíhají teď jednání a záleží to především na jednotlivých lidech v daném městě. Je možné, že v některých obcích půjdeme do voleb samostatně. Prostě nechci dopředu prozrazovat naši strategii, že je však už nyní nutné se na komunální volby připravovat, je jasné.
Jste členem krajského zastupitelstva. Prozradíte nám něco z jeho zákulisí? Jak se vám osobně pracuje v opozici?
Práce v opozici je velmi obtížná. Jsem však zastáncem toho, že práce v opozici stranu posiluje. Moc šancí prosadit se v krajském zastupitelstvu proti absolutní většině vládnoucí koalice ODS a ČSSD nemáme. Co je na práci v zastupitelstvu nejpikantnější? To, jak si ODS a ČSSD na republikové úrovni nasazují psí hlavy, a u nás v kraji až dojemně spolupracují, ostatně jako v jiných krajích. Asi podle hesla: dneska já (rozuměj vládnu), zítra ty. Jste na kraji nováčkem.
Překvapilo vás něco na práci tohoto "sboru vyvolených"?
Překvapilo a neustále překvapuje. Především to, jak obrovské množství informací musí zastupitel zvládnout, chce-li zaujmout kvalifikovaný postoj. Nejste-li uvolněný, jsou to hodiny práce mimo vaši hlavní pracovní činnost.
Proč už není Petr Pávek takovým lídrem jako před volbami do kraje? Připadá mi, že se stáhl do ústraní.
Je to zcela neinformovaný názor. Petr Pávek naopak po volbách vstoupil do SOS, vytvořil jednu z koncepcí dalšího vývoje SOS. Měl by být lídrem do parlamentních voleb. Vyplývá z toho, že se stáhl do ústraní?
Zároveň se angažujete v učitelských odborech. Stíháte všechno? Máte pocit, že všem svým aktivitám dáváte maximum?
Dá mi to hodně práce. Celá řada úkolů, které řeším, jsou podobné. Například nám jde o to, aby se školství neřídilo jen ekonomickým diktátem. Se zdravím a vzděláním se dá obchodovat jen do určité míry. Je to především služba občanům. Chci ale říci, že moje činnost ve funkci předsedy Oblastní rady ČMOS PŠ (školských odborů) je omezena mandátem mezi dvěma sjezdy. V příštím období už na tuto funkci rezignuji. Zatím se snažím oběma funkcím maximálně věnovat.
---------------------------------------------
Jaromír Dvořák se narodil 20. března 1961. Vyrůstal v Novém Boru a má k tomuto městečku vřelý vztah (ještě také k jižním Čechám, odkud pocházejí jeho rodiče a kde vlastní několik hektarů půdy a lesa). Po ukončení novoborské ZŠ U Lesa absolvoval českolipské gymnázium. Na Univerzitě J. E. Purkyně v Ustí nad Labem vystudoval obor český jazyk – občanská nauka, na Filozofické fakultě KU v Praze pak obor historie – učitelství. Od roku 1987 učí na Obchodní akademii Česká Lípa (dříve střední ekonomická škola). Aktivně pracuje ve školských odborech, od r.1997 je předsedou oblastní rady. Byl vždy přívržencem Strany pro otevřenou společnost, vloni se stal jejím členem a byl za ni zvolen do krajského zastupitelstva. Také vede kroužek sálové kopané při DDM Smetanka v Novém Boru a je členem lyžařského oddílu Stadion Nový Bor, takže je občas vidět na vleku v Polevsku, jak podstrkává lidem kotvy pod zadeček.