Dnes je 10. 11. 2024
svátek má Evžen

Krajiny Miroslava Tepera

Archiv

Na vernisáž, která se koná k jubileu tohoto malíře, jsou pozváni vzácní hosté. Například zpěvačka Jana Koubková a jazzový klavírista Vojtěch Eckert, kteří mají připraven koncert stejně jako novoborská skupina Zhasni.  Součástí vernisáže bude i promítání zajímavých snímků.Ve filmu Mučedníci lásky režiséra Jana Němce o nešťastně zamilovaných samotářích zazní písně Evy Olmerové a jednu z hlavních rolí si spolu s Martou Kubišovou zahrál Karel Gott.
Teper používá různé techniky malby pastelem, ale tvoří i zajímavé olejomalby. Některé obrazy maluje přímo na dřevěnou desku, jinde volí jako podklad barevné papíry. „Krajina je můj život, nejsem portrétista, malovat někoho je pro mě utrpení. Poslední portrét jsem dělal snad ve třetím ročníku školy. Velmi jsem si ale oblíbil malířskou techniku enkaustiku, kterou používali už staří Řekové v antice. Enkaustika vzniká tak, že se do olejových barev přidá včelí vosk. Tato technika je sice trochu náročná a barva rychle schne, ale obraz pak vypadá plasticky,“ vysvětluje Teper. Žádný z jeho obrazů nemá jméno, protože jak tvrdí autor: „Každý si může pod určitým dílem představit něco svého. Kolikrát se stane, že někdo vidí něco úplně jiného, než co jsem tam namaloval.“ Teperovy krajiny vypadají jako abstraktní, každý obraz ale vznikal na základě reálného podkladu.
„Veškerou inspiraci čerpám z přírody v okolí Novoborska. Nerad však něco pojmenovávám, jsou to spíše pocity, které mě ovlivňují. Obraz se zachytí někde v mysli a pak ho namaluji,“ dodává Teper.
Během vernisáže budou návštěvníci moci zhlédnout úsměvný snímek Radka Jadomka s názvem „Malíř švestkových knedlíků,“ který do hlavní role obsadil právě Miroslava Tepera. Film získal mnohá ocenění na festivalech amatérského filmu.
Miroslav Teper je absolventem SUPŠ v Uherském Hradišti, kde studoval obor užité a dekorační malby v architektuře u profesora Jana Blažka. Řadu let působil také v pražské Ypsilonce jako propagační výtvarník a dva roky pracoval jako manažer Evy Olmerové, na kterou často vzpomíná. 
Téměř na každém obraze se někde v krajině objeví kruh nebo jakési slunce, má to pro Vás zvláštní význam? „Je to zajímavé, ale tenhle kruh jsem začal používat ve svých obrazech, už když jsem studoval. Nějak to ve mně zůstalo, a tak se tam objevuje dodnes. Nedovedu si to vysvětlit, ale vždycky se v kompozici někde vyklube,“ prozrazuje Teper.
Výstava kreseb Miroslava Tepera potrvá v novoborském kině do konce října.