Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Herrnhut (Ochranov)

Archiv

V první polovině osmnáctého století se protestantům v Čechách pod nadvládou Habsburků nežilo právě nejlépe, a tak nebylo divu, že hledali oporu v zahraničí. V roce 1722 se údajně náhodou setkal Kristian David, tesař pocházející z okolí Fulneku, s hrabětem Mikulášem Ludvíkem Zinzendorfem. Ten byl konsternován tím, jak nekatolíci v Čechách a na Moravě trpí, a tak jim nabídl možnost usadit se na jeho panství. Ještě téhož roku byla na jižním svahu kopce s názvem Hutberk založena osada, která měla do pěti let dvě stě obyvatel. Sedmnáctý červen, kdy byl Kristianem Davidem poražen první strom, je dodnes jedním z pamětních dnů Jednoty bratrské.




Samotné jméno města vzniklo prý díky přeřeknutí faráře Rotheho, který si poněkud zkrátil prohlášení, že obyvatelé osady žijí na stráži páně (auf des Herrens Hut). Mezi Čechy se vžil lužickosrbský název Ochranov. Herrnhut objevíme, když pojedeme ze Žitavy na sever k městu Löbau. Naproti škole je rozlehlé neplacené parkoviště. Nejprve bychom měli zamířit k místnímu svatostánku. Ten sice svým vzhledem nedosahuje výstavnosti barokních kostelů v Čechách, ale pokoru před Bohem vyvolává rovněž. Tato pokora je cítit i z obyvatel tohoto města. O své víře hovoří často v první řadě.




Za protestantským kostelem objevíme ulici nejslavnějšího českého bratra - Jana Ámose Komenského. Jeho jméno nese i nedaleké knihkupectví, za nímž objevíme jedno ze dvou místních muzeí. Heimatmuseum se nám vyplatí navštívit i proto, že zároveň funguje jako informační centrum. Pohlednice po euru, několik materiálů v češtině, případně i v polštině. Slovanské jazyky jsou zde stále oblíbené - žáci místního gymnázia se kromě angličtiny učí česky, polsky anebo rusky.




Komenského ulicí dojdeme až k nejfotogeničtější památce Herrnhutu - ke hřbitovu. Přikládám pár fotografií, snad není potřeba více komentovat. Na vršku za hřbitovem je navíc malá rozhledna, která umožňuje obhlédnout celé město i větrné elektrárny v pozadí.






Herrnhutské vánoční hvězdy, které vyrábějí postižení ve zdejší manufaktuře, zdobí nejen většinu domů v Herrnhutu. Objevit je můžeme v obchodech nedaleké Žitavy a ke spatření jsou už i v České Lípě. Vlídní a tolerantní lidé, opravené domy, všude čisto, hvězdy, spousta světel, doporučuji jet až odpoledne a užít si brzkého stmívání. Krásné Vánoce!!!