4. června v 18 hod. bude v Městské knihovně v Doksech slavnostně zahájena putovní výstava „Je esperanto mrtvý jazyk?“ za účasti autorky výstavy, aktivní esperantistky paní Pavly Dvořákové z Písku.
„Projekt vznikl v r. 2010 v rámci aktivit píseckého klubu „La Ponto“ (jenž je součástí Českého esperantského svazu) a byl realizován s finanční podporou města Písku. Výstavu už mohli návštěvníci vidět v knihovnách v Českých Budějovicích, Milevsku, Pelhřimově, Jindřichově Hradci, České Třebové, Ostrově nad Ohří, v Liberci a v České Lípě,“ říká Pavla Dvořáková, kurátorka výstavy.
Výstava se pokouší částečně vyplnit jisté informační vakuum a pomocí faktů nabořit časté stereotypy a předsudky ohledně této tematiky. Na úvodních panelech se návštěvník seznámí s problematikou mnohojazyčnosti ve světě, s pokusy o její řešení a s okolnostmi vzniku a možnostmi současného využití esperanta, určeného pro usnadnění rovnoprávné mezinárodní komunikace. Je zde představena beletrie, odborné publikace i webové stránky psané v esperantu. Návštěvníci mohou proniknout do základů jeho logické gramatiky i slovotvorby, zjistit rozmanité možnosti studia tohoto jazyka a odhalit unikátní možnosti esperantistů při cestování a navazování přátelských kontaktů po celém světě.
„Esperanto je mi velice blízké, protože jsem sama esperantistka a na vlastní kůži tak poznávám, že esperanto napomáhá k boření bariér mezi lidmi, k lepšímu poznávání cizích kultur, ke snazšímu studiu dalších jazyků. A to že bude v Doksech výstava o esperantu, není až tak náhodou. Doksy mají totiž ve své historii velice blízký vztah k esperantu. V letech 1946 – 1954 zde působila Letní škola esperanta s mezinárodním významem. Dá se bez nadsázky říci, že každý Doksák prošel nějakým tím kurzem esperanta,“dodává Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska v Doksech a rovněž esperantistka.
Výstava potrvá do 25. června, bude otevřena v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9.00 do 18.00 hod., v úterý a v pátek od 9.00 do 12.00 hod. Po skončení se přesune do Moravské zemské knihovny v Brně. Bližší a aktuální informace o esperantu na www.esperanto.cz