Dnes je 05. 10. 2024
svátek má Eliška

Divadlo v parku? Proč ne.

Archiv

Jeden ze studentů, Matin Sviták, pojal svůj návrh velmi netradičně. Namísto městem zadané lokace si zvolil vlastní umístění pro divadlo – bývalé letní kino v městském parku. „Fascinovala mne vzrostlá příroda, možnost klidného rozjímání - pocity - které se mi s divadlem spojovaly. V samém srdci parku jsme nalezli opuštěné hlediště bývalého letního kina - pozemek se zvyšoval do svahu, uzavřený kmeny stromů,“ komentuje výběr pozemku Martin Sviták.



Formou divadla musel autor návrhu reagovat na svažitý terén, okolní stromy i celý park. „Hmota divadla sleduje tok svahu, možná se od něho odráží (přistává?), každopádně sledovat jeho směr, okolní stromy se zrcadlí ve skleněném plášti budovy, která tím tak zaniká a ve svých nejvyšších korunách se dotýkají nejvyššího podlaží, zkoušejících herců a hostů v kavárně. Předěl mezi materiálem živých stromů a přísnou ocelovou konstrukcí divadla vytváří měkká dřevěná vlna - sluneční clona - vznášející se nad celým půdorysem divadla. Na umístění v parku reaguje svojí středovostí, elipsou opsanou obdélníku,“ dodáva Martin Sviták.


Chtěl jsem, aby bylo divadlo otevřené, velmi otevřené! Hosté kteří vystoupají do kavárny v nejvyšším podlaží z ní mohou pozorovat herce, jak cvičí představení. Herci si k nim mohou přisednout. Jedni budou možná naslouchat, o čem si povídají ti druzí a možná se dají do řeči. Prostor mezi hosty a herci je zde oddělen vrchlíkem prorůstajícího hlediště,“ říká Martin Sviták.

V suterénu jsou umístěny toalety pro hosty - o pár modulů dál ve stejném podlaží je umístěno zázemí herců. Opět je zde prostor, který je odděluje i spojuje, je jím prosklený sklad kulis a dílna na kulisy. Hosté tak při návštěvě toalet mohou nahlížet do skrytých míst provozu divadla, možná zahlédnou i herce, kteří se půjdou mezi dějstvími převléknout.


Zajímavým architektonickým prvkem divadla je prostor se sloupy, který se přímo nabízí k dalším alternativním kulturním akcím. „Myšlenka sloupového systému mne napadla spolu s vědomím, že moderní divadelní provoz musí být flexibilní. Mezi sloupy se mohou odehrávat i libovolné další činnosti jako výstavy místních umělců, společenské akce. Samotné činoherní představení lze v letních měsících posunout směrem do parku tak, že diváci sedí venku a scéna se odehrává ve foyer,“ vysvětluje svůj nápad autor studie.



Studie divadla od Martin Svitáka je dalším možný pohledem na to, jak by mohlo být divadlo řešeno. Na závěr se možná hodí názor Filipa Knapčíka, který se objevil v diskusi zde na i-novinách: „Divadlo je dlouhodobou investicí a proto bych se bránil nějakým kompromisním návrhům a dal přednost opravdu moderní novostavbě, na kterou budou občané České Lípy hrdí třeba za 100 let.


  • celá prezentace projektu je k dispozici na serveru IDEON.cz