Jsem přesvědčený o tom, že málokde v Čechách je příroda tak pestrá jako na Českolipsku. Netýká se to jen kopců, rybníků, pohoří, ale i živočichů. Dnes se pokusím najít symbol Českolipska mezi obratlovci.
Na úvod opět malý brainstorming. V poslední době se hovoří především o vlcích, kteří vyvedli mladé někde mezi Doksy a Kuřívody. V blízkosti druhé jmenované obce jsem už také narazil na jejich stopy během keškování v tamních bažinách. Ze severu se k nám rozšiřuje rys, na Mělnicku se prý už vyskytuje i šakal, takže je otázkou, kdy ho někdo uvidí v jižní části Českolipska. Z významných šelem pak už bude chybět snad jen medvěd. A to se relativně běžnou stává i vydra.
Po Ploučnici se na Českolipsko šíří bobři, jejichž fotografii pořízenou přímo v České Lípě jsme publikovali v i-novinách jako úplně první (zde).
Z kopytníků nelze nezmínit zubra, který se má čile k světu v oboře v nejvýchodnější výspě okresu. Od Klíče na sever lze spatřit kamzíky, obora na Vřísku je jediným místem v Česku, kde žije koza bezoárová.
Z ptáků je pro mě jedničkou jeřáb popelavý. Mám s ním spojenou historku, kdy jsem na Českolipsko pozval známého fotografa, který za nimi jezdil po celé Evropě. Moc nevěřil a pak je viděl hned, jak vystoupil z auta v Zahrádkách. Díky rybníkům se zde daří několika párům orla mořského, letos se po několika desetiletích na několik týdnů objevil orel skalní. V září jsem zase po dlouhé době viděl v Holanech orlovce mořského. Na Klíči hnízdí sokoli. Novozámecký rybník je pověstný jako hnízdiště hus nebo racků.
Ze studenokrevných obratlovců mě napadá například naše jediná treskovitá ryba mník jednovousý, který by se měl vyskytovat v Robečském potoce. A co losos? Je už na cestě do Ploučnice? To bych musel trochu pátrat.
Myslím, že o pořadí už mám jasno.
1. Jeřáb popelavý
2. Vlk obecný
3. Orel mořský
4. Koza bezoárová
5. Zubr evropský
Pokud vás napadá ještě nějaké zvíře, zmiňte se v diskusích. A pro koho byste z nabídky hlasovali vy?
Komentáře
Re: Žebříček 62 – Obratlovec Českolipska
16. Květen 2015 - 19:26 | moldavit
Ještě doplním-ve Cvikově je k vidění orel mořský a hlavně obrovský majestátný a dle ocasu nezaměnitelný luňák červený s rozpětím křídel až 2m.
NahoruA taky po dně potoků chodící skorec vodní a můj nejoblíbenější obratlovec pták ledňáček,kterých tu hnízdí hafo.Vidět ho v letu za slunce ,to je zážitek.
Bohužel,jsem zvědav jak dlouho to při přístupu CHKO vydrží.Viděli jste tu hasičárnu-vopičárnu,co se staví za cedulí CHKO Lužické hory?
Napíšou si obecné podmínky
http://luzickehory.ochranaprirody.cz/res/data/165/021488.pdf
ale jak vidno,v praxi to může být přesný opak.Budu zjišťovat,kdo za tím stojí.Jsme tu všichni naštvaní.Takhle prznit krajinu.Dám pak vědět.
Re: Žebříček 62 – Obratlovec Českolipska
17. Květen 2015 - 8:57 | krtenek
A kde se to staví?
NahoruRe: Žebříček 62 – Obratlovec Českolipska
18. Květen 2015 - 6:50 | F. Chot
Luňákům se zřejmě opravdu tak poslední 2 - 3 roky daří. Jeden má třeba území mezi sídlištěm Špičák a Starou Lípou - viděl jsem ho opakovaně.
NahoruRe: Žebříček 62 – Obratlovec Českolipska
17. Květen 2015 - 12:50 | moldavit
Již je to skoro hotové,u benzínky.Šedočervená škatule.Na té louce dali zákaz skautského tábora,lidem kolem mluví do toho,jestli prkna na kolně vodorovně nebo šikmo,ani garáž se nepovolí atd.
NahoruSami vymezují tuto oblast...3. zónu tvoří většinou louky, menší části lesů a některé obce. Ve vesnických sídlech se často nacházejí prvky lidové architektury, především různé formy tzv. severočeského typu roubeného domu. Mozaikou těchto prvků vzniká typický krajinný ráz Lužických hor.
No tak tu máme typickou stavbu zapadající do krajinného rázu.