Například se jedná o veškeré údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných i neveřejných evidencích a registrech, občan si může nechat ověřit dokumenty, listiny a podpisy, může vytvořit jakékoliv podání ke kterémukoliv úřadu státní správy, nebo může získat informace o průběhu řízení ve všech věcech, které k jeho osobě vede stát,“ říká Antonín Metál tajemník městského úřadu. Projekt Czech Point vstupuje do pilotního provozu zatím ve třiceti vybraných úřadech republiky.
Tento pilotní projekt zahajujeme v pondělí 7. května v Novém Boru. Místo s označením Czech point je vytvořeno ve vestibulu odboru dopravy v budově B městského úřadu.
„Občané díky tomuto informačnímu místu získají přístup ke všem výpisům ze státem vedených registrů na jednom místě, bez nutnosti obíhat více úřadů. V současné době je možné získat Městském úřadě v Novém Boru výpis z katastru nemovitostí (bez katastrální mapy), výpis z živnostenského rejstříku a výpis z obchodního rejstříku. Později by měla být připojena i možnost výpisu z trestního rejstříku. Tyto výpisy plně nahradí originály doposud vydávané příslušnými státními institucemi,“ dodává Antonín Metál.
Pokud se projekt osvědčí, bude zaveden na všechny obecní úřady s rozšířenou působností. Prozatím lze tyto výpisy získat pouze u institucí, které uvedenou registraci provádějí. „Lidé za výpisy zaplatí řádově desetikorunové částky. Příjem z těchto služeb bude příjmem obce,“ dodává Antonín Metál. Tento informační terminál má stejné úřední hodiny jako městský úřad.
„Podařilo se nám zajistit tuto službu občanům, aniž bychom navýšili počet zaměstnanců. V budoucnu by tato místa měla posloužit pro výrazné zjednodušení komunikace občanů se státní správou."