Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Erasmáci v Lípě #13: Mentor – tajemná osoba na pozadí EVS

Kdo je mentor a jaká je jeho odpovědnost? Jak je důležitý v životě dobrovolníka? A co obvykle dělá? Tyto otázky si klade za čtenáře Máša z Ruska a hledá odpovědi. 

Co se dělo tentokrát nejen ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních sedmi dnech? Přinášíme vám náš tradiční seriál.

“Mentor, Buddy, Tutor, můžete ho nazývat jakkoliv, nejdůležitější věcí však je, že tato osoba by měla být především kamarádem. Kamarádem, který bude vždy nablízku, aby pomohl zahraničnímu dobrovolníkovi s denními věcmi. Doprovází tě především v prvních měsících po příjezdu. Tedy, řečeno několika slovy, je to člověk, který by ti měl pomoci adaptovat se v nové zemi, který by se měl pokusit vytvořit přátelskou atmosféru a vzbudit pocit, že nejsi sám. Myslíte si, že je to mnoho odpovědnosti? Ano, je, ale je tu také mnoho přínosů pro samotného mentora,” říká Máša, dobrovolnice z Ruska, která již 6 měsíců pomáhá v České Lípě.

Přínosy pro samotného mentora

"Protože EVS (Evropská dobrovolná služba) je program pro mladé ve věku 17–30 let, obvykle ti, kdo jsou mentory, jsou také mladí a plánují být v blízké budoucnosti sami EVS dobrovolníkem. A ve skutečnosti, toto je nejlepší způsob, jak se zapojit do života EVS. Porozumět tomu, co hostující organizace očekává, jaké problémy se mohou objevit ve tvém životě cizince a kdo může pomoci s jejich vyřešením."

"Další stránkou života mentora, je pochopitelně procvičení angličtiny či jiného cizího jazyka, i když třeba neplánuješ být EVS dobrovolníkem. Není tajemstvím, že v současné době celý svět mluví anglicky. Trávíme spoustu času ve školních lavicích usilující o pochopení, co je přítomný čas průběhový a kdy jej použít. Právě EVS je tvou šancí začít mluvit a přestat přemýšlet o gramatice. Je to pro tebe úžasná příležitost, protože nemáš možnost mluvit svým rodným jazykem, ale musíš mluvit pouze anglicky."

"Navíc být mentorem je také skvělá příležitost, jak si udělat nové přátele po celém světě a užívat si.”

Jak se stát mentorem?

“Oh, to je velmi jednoduché! Nejdříve by sis měl být jistý, že to opravdu chceš a že se pokusíš svou práci dělat jak jen nejlépe dovedeš. Ano? OK. Tak nyní potřebuješ jen najít EVS hostující organizaci ve tvém městě a říci jim, že chceš být dobrovolníkem (mentor pracuje bez nároku na plat, tedy je také dobrovolníkem, pozn. autora). Tip pro Českou Lípu: hostující organizace, která tě velmi ráda uvítá jako dobrovolníka, je Farní charita Česká Lípa.”

A co Máša o své zkušenosti dobrovolníka, který má svého báječného mentora Martinu Košíkovou, studentku gymnázia v České Lípě, říká závěrem?

“Tento program mi pomohl zlepšit se v angličtině. Také mi může pomoci v mých budoucích studiích a dokonce i zaměstnání. A samozřejmě, dozvědět se více o programu a setkávat se s novými lidmi z různých zemí. Zcela určitě musím říci, že mě to velmi baví! Dozvídám se mnoho o různých zemích, zvycích, kultuře a pozice mentora mi přináší důležitou zkušenost, dobrý pocit. Když si představím, že bych byla v cizí zemi sama, byla bych ráda, kdyby se o mně někdo takto staral,” říká Martina.

 Nejen vše výše uvedené může přinést mnohá pozitiva mentorovi.

Co je tedy dalším, ne nepodstatným přínosem spojeným se zapojením do program Erasmus+?

Možnost účastnit se mezinárodních akcí, seminářů a workshopů, vše pod patronací programu Erasmus+. Účastník má tedy vše zdarma.

Eliška, další ze 6 současných mentorů, na jednom takovém nedávno byla. „Od 16. března do 20. března jsem měla možnost zúčastnit se polsko-česko-slovenského školení s výstižným názvem Level up!. Cílem mezinárodního školení bylo povzbudit mladé lidi v pořádání projektů mladých lidí. Sešly se tři Češky, dvě Slovenky a zbytek osazenstva tvořili Poláci a Polky. Celkově nás bylo 24. Paradoxně se mluvilo anglicky, často jsme však vyzvali hovořícího účastníka, ať svou myšlenku raději řekne v mateřském jazyce a k pobavení všech jsme opravdu rozuměli lépe. Trenérky Žu ze Slovenska a Aňa z Polska nás provedly zábavnou formou během tří nabytých dní záludnostmi přihlašovacího formuláře v rámci Erasmus+ v aktivitě projektů spolupráce (KA2-Klíčová akce 2, pozn. autora). Než jsme to sami postřehli, levou zadní jsme byli schopni vymyslet cíl projektu, aktivity a přínos projektu. Každou část programu jsme začínali aktivizační hrou neboli energizérem, který nás tak rozproudil, že i samotný program jsme plnili déle, než bylo třeba. Velký dík patří také Tereze Keslové z Domu zahraniční spolupráce (administrátor programu Erasmus+ pro Českou republiku, pozn. autora), která vysvětlila princip financování jednoduše a jasně. Několik z nás našlo během těch pár dnů partnera pro svůj projekt, z čehož měli radost všichni, včetně organizátorek. Věřím, že tak jako já i ostatní účastníci si odvezli z pobytu inspiraci, povzbuzení a chuť do dobrovolnictví a mezinárodních aktivit."

Co tedy říci závěrem?

Neváhej a přijď se zapojit! Již nyní víme, že přinejmenším do konce října 2017 (ano, to není omyl, 2017) budeme hostit zahraniční dobrovolníky. Také již nyní víme, že začátkem září přijede na týden 49 mladých lidí ze 7 různých zemí EU i mimo EU. Každá pomocná ruka bude vítána. A odměnou budou zkušenosti, noví přátelé a mnoho poznání. 

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.